Cpanel Otomatik Site Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Bir süre önce Facebook kişisel profil hesabım üzerinde şöyle bir sorum oldu.

"Cron job ile cpanel full backup nasıl alınır? Bilen var mı?"

Bu soru üstüne çok güzel çözüm odaklı cevaplar almakla beraber, Elia Web konuyla ilgili tam olarak derdime derman oldu.

İşte bugün size Cron job ile Cpanel üzerinden sitenizin yedeğini otomatik olarak nasıl alabileceğinizi anlatacağım.

Neden böyle bir şeye ihtiyacınız olabilir?

İşin açıkçası günümüzde hosting hizmeti veren firmalar, belli zaman aralıklarında sitenizin full yedeklemesini yapıyorlar. İşinizi garantiye almak adına, sizde günlük ya da haftalık olarak otomatik sitenizin yedeklemesini almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle birazdan anlatacağım konu büyük ölçüde işinize yarayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

O halde başlayalım :)

Aşağıdaki betik dosyasını GitHub üzerinden indirin.  Cpanel, Ftp ve sonuçların gönderileceği mail adresi bilgilerini düzenledikten sonra Ftp nizin ana dizinine ( / ) yükleyin. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus,  public_html ya da www gibi dizinlere yüklenmesi halinde güvenlik açığı oluşturmasıdır. Bu nedenle bu dizinlere kesinlikle ama kesinlikle yüklemeyin. 

Betik dosyasını Ftp ye gönderdikten sonra Cron Jobs ile ne kadar zaman aralıklarında çalışacağını ayarlamak gerekir. Common Settings kısmından zaman aralığını seçtikten sonra, aşağıdaki komut ile beraber otomatik yedek aldırabilirsiniz. Ekran görüntüsü haftalık zamanlama için örnek olarak eklenmiştir.

php -q /home/cpanel_kullanici_adi/backup.php

Ftp'nin şişmemesi için, yedeklerinizi indirdikten sonra Ftp'den silmeyi unutmayın ;)

Bir önceki yazım olan SSH ile Linux Sunucu Hız Testi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemde ssh ile sunucu hız testi, sunucu hız testi nasıl yapılır ve sunucu speed test hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum

 • Halit
  13 Şub 2018

  teşekkürler!

  • Özlem Çimen
   13 Şub 2018

   Ben teşekkür ederimm, işe yaramasına sevindim :)

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum