HTML nedir?

HTML nedir?

Html, HyperText Markup Language kelimelerinin kısaltılmış halidir ve bugün görmüş olduğunuz birçok web sayfasının temelini oluşturur. Html karmaşık bir programlama dili değil;  zengin (hyper) metin biçimlendirme dili, bir betik dilidir. Web tarayıcısı içinde herhangi bir içeriği görüntülemek için, web sayfaları tarafından kullanılan bir dil olduğunu ifade eder.

Peki ne yapar bu HTML?

Çeşitli HTML etiket ve öznitelikleri, Web sayfasının yapısını ve düzenini tanımlar. En basit haliyle; bir web sayfasına içerik, link ya da görsel ekleyebilir ve bu öğelerin birbirlerine göre yerleşimini sağlayabilirsiniz.

Saf haliyle HTML'in görüntüsü (çıktısı) çok düz ve sadedir. HTML'i güzel ve estetik kılan CSS'tir. JavaScript etkileşim ve dinamikleri ile hayat bulur.

Bir önceki yazım olan Watermark Nedir, Neden Kullanılır? başlıklı makalemde filigran, filigran nedir ve watermak nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Özlem'den Okuyucuya

Bir bloggerın en önemli motivasyon kaynağı, yazdığı yazılarının ilgi görmesidir. Okumuş olduğun içeriği beğendiysen sosyal medyada paylaşabilir, konu ile ilgili görüşlerini yorum kısmından yazabilir veya hemen aşağıdan mail listeme abone olarak bana destek olabilirsin.

Paylaş

google
linkedin

İlginizi Çekebilecek Yazılar