ServerPilot Nedir ?

ServerPilot Nedir ?

ServerPilot, orta düzey sunucu yönetimi bilgisine sahip olan herkesin kullanabileceği ve birden fazla sunucuyu tek bir web paneli üzerinden yönetmenizi sağlayan sistemdir.

Digital Ocean ile çalışmış olanlarınız illa ki vardır diye düşünüyorum. Biliyorsunuz ki, Digital Ocean'da sunucuların çok ucuz olmasına rağmen kurulumu ve yönetimi için çok teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor.  İşte burdaki sunucularınızı, ServerPilot hesabınıza bağlayarak Ubuntu sunucunuza bir kaç tıkla LAMP (Linux + Apache + Mysql + PHP )  ve wordpress app sayesinde, wordpress kurulumu yapabiliyorsunuz.

ServerPilot üzerine kısaca yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımız...

 • ServerPilot, birden fazla sunucuyu yönetmenizi sağlayan linux tabanlı sunucu yönetim yazılımıdır.
 • Ubuntu sunucunuza ufak birkaç işlem ile Linux, Apache, Mysql, Php ve WordPress kurulumunu yapabilirsiniz.
 • Hosting kontrol paneli değildir, bu nedenle ftp, mail, dns gibi ayarları ServerPilot üzerinden yapamazsınız.
 • Web sitenizin statik / dinamik dosyalarınızı ve veritabanınızı web arayüzünden yönetebilirsiniz.
 • Sunucularınızın anlık olarak işlemci, ram ve disk kapasitelerini görebilir, ssl sertifikası kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bunların hepsi, ServerPilot'un web arayüzünden yönetilmektedir. Ancak detayları takip edebilmeniz için ücretli paketlerinden birini seçmeniz gerekmektedir.  Kurulum ve app uygulaması için ücretsiz üyelik ile de ServerPilot'u kullanabilirsiniz.
 • Son olarak, ServerPilot şu an Ubuntu  14.04 sürümünü desteklemektedir.

ServerPilot'u denemek için refli linke tıklayıp, kayıt işlemini gerçekleştirebilir sitemize katkıda bulunabilirsiniz.

Server Pilot

Bir sonraki yazacağım konu, ServerPilot üzerinde sunucu ve wordpress kurulumu üzerine olacak. Takipte kalın ;)

 

Bir önceki yazım olan Child Tema Üzerinde Kullandığım Kodlar başlıklı makalemde child tema, wordpress child tema fonsiyonları ve wordpress child tema kodları hakkında bilgiler verilmektedir.

Özlem'den Okuyucuya

Bir bloggerın en önemli motivasyon kaynağı, yazdığı yazılarının ilgi görmesidir. Okumuş olduğun içeriği beğendiysen sosyal medyada paylaşabilir, konu ile ilgili görüşlerini yorum kısmından yazabilir veya hemen aşağıdan mail listeme abone olarak bana destek olabilirsin.

Paylaş

google
linkedin

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 • Merhaba,

  Orta çapta bir sitemi serverpilot kullandığım bir sunucuya taşıdım. Ancak subdomain olayını çözemedim. public klasörü içerisinde forum ve viki klasörlerini viki ve forum subdomainleri ile nasıl kullanabilirim? Bilginiz var mı?

  • Merhaba Bekircem,

   Serverpilot üzerinde hiç subdomain kurulumu yapmadım ancak araştırdığım kadarıyla aynı domain üzerinde yeni bir app oluşuturularak yapılıyor. Şurdaki linkte de https://serverpilot.io/community/articles/how-to-create-a-subdomain.html subdomainin nasıl oluşturulacağı anlatılmış. Belki faydası olabilir.

   • Merhaba Özlem,

    O sayfayı ben de gördüm. Şu an bu şekilde subdomainleri oluşturdum. Ancak bu şekilde yapınca dizinler farklı yerlerde oluyor. Aynı dizinde yapmak için bir şeyler yapabilir miyiz diye araştırdım ama pek bir şey bulamadım.

    Teşekkürler.

    • Hmm o zaman htaccess ile çözüm üretmeyi denemek lazım.

 • Harika bir anlatım olmuş teşekkürler. :) Biz de DigitalOcean ve ServerPilot ikilisini kullanmaya başladık ve sıfırdan bunu yapmak isteyenler için bir rehber hazırladık, belki sizlerin de ilgisini çeker; http://www.vuub.net/15/09/2016/wordpress-hosting/