WordPress’te Görseller Subdomaine Nasıl Yüklenir ?

WordPress’te Görseller Subdomaine Nasıl Yüklenir ?

Bundan birkaç yıl önce Ali Arslan WordPress'teki yazı görsellerinin subdomaine nasıl taşınacağına dair bir içerik paylaşmıştı. Ancak WordPress'e gelen güncellemelerden sonra ortam klasörleri vs.. kapatıldığı için bazı arkadaşlarımızın birtakım sorunlar yaşadığını gördüm. Bu nedenle de WordPress'in yeni sürümlerinde görsellerin subdomaine nasıl yükleneceği konusunda bir içerik yazmak istedim.

Başlayalım bakalım...

Biliyorsunuz ki, yeni sürümlerde klasör yolu ve tam adres yolu görünmüyor. İlk aşamamız veritabanına bağlanarak bu yolları açmak.

wp_options tablosunda upload_path ve upload_url_path değerlerine herhangi bir şey giriyoruz. Örneğin 1...

wordpresste-gorseller-subdomaine-nasil-yuklenir-02

upload_path ve upload_url_path değerlerine herhangi bir şey girdikten sonra, wp-admin paneline bağlanarak Ayarlar > Ortam sayfasına gidiyoruz.
wordpresste-gorseller-subdomaine-nasil-yuklenir-03

Bundan sonraki işlem görsellerimizde kullanacağımız subdomain yolunu aşağıdaki gibi uygulamak
wordpresste-gorseller-subdomaine-nasil-yuklenir-04

Görsellerimizi subdomaine taşıdıktan sonra, veritabanını indirip görsel yollarını değiştirerek tekrar geri yüklüyoruz. Ve böylece görsellerimizin subdomaine yükleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Not: Bu işlemlere başlamadan veritabanı yedeğini almayı unutmayınız ;)

Bir önceki yazım olan WordPress'te 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemde wordpress 301 redirect, wordpress 301 yönlendirmesi ve wordpress 301 yönlendirmesi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Özlem'den Okuyucuya

Bir bloggerın en önemli motivasyon kaynağı, yazdığı yazılarının ilgi görmesidir. Okumuş olduğun içeriği beğendiysen sosyal medyada paylaşabilir, konu ile ilgili görüşlerini yorum kısmından yazabilir veya hemen aşağıdan mail listeme abone olarak bana destek olabilirsin.

Paylaş

google
linkedin

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 • İyi günler. Öncelikle sitenizi çok beğendim. Galiba sık sık ziyaret edicem.

  Ben bir süredir Görsellerimi subdomaine taşımayı araştırıyordum. Bu yazı oldukça iyi olduk ancak "veritabanını indirip görsel yollarını değiştirerek tekrar geri yüklüyoruz." bu işlem nasıl yapılıyor. Biraz daha bilgi verirseniz ben de kendi siteme uygulayacağım.

 • hasan mavi

  merhabalar yolunu değiştirdiğim veri tabanı aşağıdaki linkde yer alan görseldeki hatayı vermektedir sebebi ne olabilir acaba? http://i.hizliresim.com/88YRE1.jpg

  • Merhaba,

   Sizdeki problem link değişikliği ile ilgili değil de, daha çok dublicate içerik ile ilgili gibi görünüyor. Acaba neyi iki defa girdiniz?