Senelerdir default halde kurulu gelen WordPress eklentilerinden biri olan Akismet eklentisi hakkında bir içerik yazmaya çalışacağım.

Akismet eklentisi ne işe yarar? Yararlı mıdır?

Automattic tarafından geliştirilen eklenti, basit tanımıyla WordPress siteleriniz için spam yorumları engellemeye yarar.

Sık kullanılan SEO eklentileri kadar yararlıdır. WP Admin tarafında spam yorumlardan kurtardığı gibi, mail kutunuzun sürekli bu spam yorumlarıyla şişmesini önler 😉

Akismet eklentisi ücretli midir?

Basic, plus ve enterprise paketleri mevcuttur. Basic paketiyle ücretsiz kullanabileceğiniz gibi, 5 ya da 50 dolarlık ücretli paketlerini de kullanabilirsiniz.

Ücretsiz pakette sadece spam yorum engelleme özelliği bulunurken, ücretli paketlerinde ise ayrıntılı istatistik özelliği ve ticari destekleri mevcuttur.

Akismet eklentisi için Api anahtarı nasıl alınır?

  • Eklentiyi aktif ettikten sonra, Ayarlar seçeneği altında "Api anahtarını alın" butonu bulunur. Bu botun tıklandıktan sonra, sizi https://akismet.com/wordpress/ sitesine yönlendirir.

  • Yönlendirilen sitede "Get An Akismet Api Key" butonunu tıkladıktan sonra, siteye üye değilseniz üye olmanız, üye iseniz wordpress.com kullanıcı bilgileri ile giriş yapmanız gerekir.
  • Giriş yaptıktan sonra Basic paketini seçip, ödeme kısmına geldikten sonra fiyatlandırma butonunu sola kaydırarak, "Continue" butonuyla işlemi devam ettirmeniz gerekiyor.

  • Devat et butonunu tıkladıktan sonra, eklendiğine ve aktif edilmesi gerektiğine dair bir uyarı verir. Activate this site linkine tıklayarak, sitenize Akismet Api anahtarını alır ve yeniden sitenize yönlendirilirsiniz.

Akismet eklentisi ile ilgili kısaca anlatacaklarım bu kadar. Halen yapamayan olursa bir mail atın, bakalım hal çaresine 😉

Bir önceki yazımız olan Woocommerce Ödeme Yönteminde Banka Havalesi İndirimi başlıklı makalemizde woocommerce banka havalesi indirimi, woocommerce havale indirimi ve wordpress banka havalesi indirimi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

  • Anıl
    22 Şub 2019

    Yazınızdan faydalandım. Fakat, kurulum konusu biraz sıkıntılı oldu. Daha detaylı şekilde yazabilirsiniz. İyi bloglar 🙂

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum