Contact Form 7 Eklentisi ile Dosya Gönderimi Nasıl Yapılır?

Contact Form 7 eklentisi, kuşkusuz WordPress sitelerimiz için olmazsa olmazları arasında. Bu yazıda, Contact Form 7 eklentisi ile dosya yükleme ve gönderimi ile ilgili ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağım. Bu özellik ile, kullanıcılarınıza form aracılığıyla dosya ekleri yüklemesine izin verebilir ve bu dosya eklerini mail aracılığıyla alabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Contact Form 7 eklentisinde dosya gönderimi için [file] özelliğini kullanmanız gerekir. Örnek [file] kodu aşağıdaki gibidir ve form sekmesine yerleştirmeniz gerekir.

[file your-file filetypes:pdf|txt limit:2mb]

File özelliğine ait seçenekler ve alabileceği değerler:

Buradaki görselden de anlaşılabileceği gibi, File özelliği id, class, filetypes: ve limit: seçeneklerini alır. Filetypes seçeneği almak istediğiniz dosya türlerini (pdf, jpg, jpeg, txt, png), limit seçeneği ise en fazla kabul edebileceğiniz dosya boyutunu ( 2mb, 1024kb gibi ) belirler.

Contact Form 7 eklentisinde filetypes: ve limit: (dosya boyutu) seçeneklerini açıkça ayarlamadığınızda, dosya türü ve dosya boyutu için varsayılan sınırlamaları uygular. Varsayılan kabul edilebilir dosya türleri (uzantıları): jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, odt, avi, ogg, m4a, mov, mp3, mp4, mpg, wav ve wmv. Varsayılan kabul edilebilir dosya boyutu 1 MB (1048576 bayt) 'dır.

Form kısmını hallettikten sonra, Posta sekmesine gelip Dosya Eki alanına aşağıda görüldüğü gibi kendi kısa kodunuzu eklemelisiniz.

Kısa kodu ekledikten sonra, -form üzerinde farklı bir sıkıntı yoksa- formunuz üzerinden mail adresinize dosya eki almaya başlayabilirsiniz.

Sevgiler.

Bir önceki yazımız olan Akismet Eklentisi Ne İşe Yarar? Api Anahtarı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde akismet eklentinin yararlı mıdır, akismet eklentisi api anahtarı alma ve akismet eklentisini ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorum

 • 18 May 2018

  Bu ufak ayrıntıyı kaçırdığım için çok sorun yaşamıştım. Yararlı makaleniz için teşekkürler 🙂

  • Özlem Çimen
   18 May 2018

   Ben teşekkür ederimm, sağ olunuz 🙂

 • 07 Eki 2018

  Sitem için iletişim bölümünde gerekliydi, teşekkür ederim çok yararlı oldu. 😉

  • ozlemcimen
   08 Eki 2018

   Sevindim işe yaramasına 🙂 Teşekkürler.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum