Fontello Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Fontello, tıpkı Font Awesome gibi ikonları font olarak kullanmanıza imkan sağlayan araçlardan biridir. Font Awesome, Entypo, Typicons gibi birçok font icon servislerini bir arada bulundurması sebebiyle de geliştiricilerin vazgeçilmez araçları arasındandır.

En büyük özelliği; SVG formatında yüklemiş olduğunuz ikonları, fonta dönüştürüp kendi kişisel ikon paketinizi yaratabilirsiniz.

Benim tercih etme sebebim, sayfa hızını, site hızını düşündüğüm için.

Projelerimde Font Awesome kullanırken koca 30 kblık css dosyasını entegre etmek bana hamallık gibi gelirdi. Sanki sırtımda taşıyacağım 😀 Hele hele 30kb lık css i entegre edip içinden en fazla 10 tane ikon kullanmak... Hiç akıllıca bir iş değildi 🙂

Fontello ile projenize özel font ikon customize ederek, yani özelleştirerek hem siteyi gereksiz css yükünden kurtarırsınız, hem de hızlı siteler ortaya çıkartarak kullanıcı deneyimine uygun bir iş yapmış olursunuz.

Sevgiler 😉

Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Paneli için Codestar Framework başlıklı makalemizde codestar framework, wordpress framework ve wordpress tema paneli hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum