Home Office Çalışmak Mı, Paylaşımlı Ofis Kullanmak Mı?

2018 yılının ilk günlerinde farklı bir yazı yazmak istedim bugün. Evden çalışmak mı, yoksa ofiste çalışmak mı?

2010 senesinden bu zamana kadar hep home office çalıştım. Freelance çalışmaya geçtikten sonra evden çalışmanın çok mükemmel olduğunu savunan kişilerden biriydim ? Valla ? E tabii istediğin saatte yatıyorsun, istediğin saatte kalkıyorsun, istediğin saatte çalışıyorsun, istemediğin saatte canın sıkılıyor çalışmak istemiyorsun. Tatile çıkıyorsun, işimi istediğim yerden yapabilirim, yeter ki bilgisayar ve internet olsun diyorsun. Kulağa çok hoş geliyor de mi? ? Yalan yok, sizin gibi düşünüyordum bende ?

Bazı şeylerin farkına varmam biraz zaman aldı tabii, aşağı yukarı 7 yıl kadar ? Yukarıda anlattıklarımın hiçbirisinin olmadığını görmeye başladım. Evet istediğin saatte yatıyorsun amma velakin istediğin saatte kalkamıyorsun. İstediğin saatte kalksan, istediğin saatte yatamıyorsun. Çalışma saatlerini sen belirliyorsun ama bugünlük bu kadar, paydos diyemiyorsun. Tatile çıkıyorsun, şunu da bitireyim bunu da yapayım derken tatili yiyorsun. Şaka gibi de mi? ?

Odaklanamama ve motivasyonu sağlayamama durumu var bir de…  Bu durumu yaşayanlar benimle iletişime geçsin lütfen, ekstra tüyo vereceğim?

Evden çalışmanın -kendime göre- doğru olmadığını ise asıl şu şekilde anladım. Ayıptır söylemesi, insanlarla eskisi gibi rahatlıkla iletişime geçemediğimi ve tabiri yerindeyse konuşmayı unuttuğumu fark edince yaşamımda değişiklikler yapmaya karar verdim. Bu kararı vermek yine de kolay olmadı ?

Özellikle home office çalışanlar çok iyi bilirler. Ev ortamı insana çok güvenilir bir alan sağlar. Namahremdir sonuçta. Yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı da rahatlık vardır ayrıca. O rahat ortamdan, güvenilir alandan çıkmak istemez insan. Amma velakin kazın ayağı öyle değil işte ?

İstanbul’da yaşadığım dönemlerde belli zaman aralıklarında paylaşımlı ofis kullanma deneyimini yaşadım. Eskişehir’e yerleştikten sonra ise epey bir süre bu deneyimden mahrum kaldım. Yoktu çünkü ? Neyse ki artık var. Unit090!

Unit090, Eskişehir’de ilk kurulan paylaşımlı – hazır ofislerden… Konumu o kadar güzel bir yerde ki; tren ile gelseniz yürüyerek 5 dk, otobüsle gelseniz taksiyle 17 dk mesafede ? Üstelik porsuk manzarasıyla mükemmel, vallahi. Yaşamımın büyük bir kısmını Sarıyer – Emirgan – Rumeli Hisarı hattında geçirip, boğaz manzarasını sevsem de… Hani o manzarayı aratmıyor desem, yalannn? Ama çok güzel anılar bıraktığı kesin! Eskişehir candır ne de olsa?

Demem o ki, yaklaşık 3 aydır paylaşımlı ofis kullanıyorum. İlk başlarda aynı sizin gibi -senin gibi- çok kararsız kaldım. O güvenilir alandan hiç çıkmak istemedim. Şu anda ise farklı güzellikler yaşıyorum. İnsanca saatlerde yatıp, insanca saatlerde kalkıyorum. İnsanca saatlerde yatmamdan dolayı, gece atıştırmalarım hiç olmuyor. Her gün gidiş geliş bir saat yürüyorum. Dolayısıyla eskisine göre daha fazla hareket ettiğim için kilo veriyorum. Paydos dedikten sonra sadece kendime vakit ayırıyorum. Belli bir saatten sonra dünya yansa umurumda olmuyor?

Unit090’ın en güzel olayı ise bünyesinde güzel firmaları, girişimcileri, insanları barındırması. Aile gibiyiz bea?Sabahları birbirimize “günaydın” dediğimizde günümüz daha da aydınlanıyor ?

Selam olsun herkese. Bu satırlarda bana eşlik eden Müzeyyen Abla’dan, Neşet Baba’ya… Dilinden dimağından kopan herkese selam olsun?

Bu arada tekrar belirtiyorum; tren garına da çok yakınız, çay – kahve içmek isteyen herkesi bekleriz ?

Bir önceki yazımız olan Zinciri Kırma 2017 Takvimi başlıklı makalemizde zinciri kırma hakkında bilgiler verilmektedir.

11 Yorum

 • 14 Oca 2018

  Dediklerinize katılıyorum. Homeofis benim için yararlı olmuyor. Aslında işi işyerinde bırakmak bence en iyisi.

 • 14 Oca 2018

  Baştan sona katılıyorum, 5-6 yıldır home ofis çalışıyorum. Her ne kadar başka seçenek olmasa da ofisi tercih ederim. Bu arada " Odaklanamama ve motivasyonu sağlayamama durumu" bu konu hakkında tüyolarınızı paylaşır mısınız?

 • 15 Oca 2018

  Ben fazla katılmadım diğer arkadaşlar gibi 🙂 Home office hem rahat, hem mobbing sıkıntısı olmayan çalışma şeklidir. Ofislerde yemekten, temizliğe; lavabosundan insanların davranışına kadar her şey önemliyken. Evinizde yalnızca siz önemlisiniz. Benim görüşüm bu yönde 🙂

  • Özlem Çimen
   17 Oca 2018

   Evin rahatlığı hiçbir yerde yok zaten 😀 Ama belli bir iş yoğunluğunuz ve temponuz varsa, kendinizi de disipline etmek istiyorsanız böyle bir şey iyi olur gibi. Şahsen ben çok rahat ettim 🙂

 • 17 Oca 2018

  Göreceli farklılıklar söz konusu. Geçtiğimiz hafta Istanbul için ben de paylaşımlı ofis araştırması yaptım. Sonra aynı gün bu karardan vazgeçtim ve halime şükrettim. Istanbul'da bu tarz mekanların ortalama aylık fiyatı 750 ila 1500 TL arasında taban fiyatından başlıyor. Buna bir de yakıt veya toplu taşıma ulaşımı ve yemek eklediğimde fiyat neredeyse 2000 lira limitine ulaşıyor. Tabii hergün trafikte kaybolması muhtemel tam 3.30 saati unutmamak lazım. Eskişehir gibi bir yer için kesinlikle mantıklı olabilir ancak Istanbul'da bu sevdaya girişmek için ya bu merkezlere yakın olmalısınız ya da aylık en az 10k gibi bir geliriniz olmalı. Uzun bir süre daha sanırım Freelancer olarak evden zevkle çalışmaya devam edeceğim gibi duruyor. Güzel bir içerikti teşekkürler ?

  • Özlem Çimen
   17 Oca 2018

   İstanbul konusunda sonuna kadar haklısınız ? Yine de yaşam biçimimizi değiştirmek bizim elimizde ?

 • 18 Oca 2018

  Evden çalışmak eğer kendinizi disipline edebiliyorsanız güzel bir şey. Benim gibi yattığı, kalktığı saat belli olmayan insanlar için bir süre sonra verimliliğini yitiriyor maalesef.

 • 22 Oca 2018

  Home office işe yapanlara hep özenmişimdir fakat home office işe geçiş yapıp sonra rahat edebileceği bir işe giren çok kişi görünce hayallerim suya düştü benimde. 🙂 Birde üstüne bu yazıyı okuyunca hepten soğudum home officeten... 🙂

 • İstanbul Acil Elektrikçi
  06 Şub 2018

  İki ya da üç kişilik ofisler kullanmak daha rahat ve eğlenceli olabilir.

 • 17 Mar 2018

  Sanki beni anlattınız. 🙂 Dediğiniz gibi düzen şart yoksa hattan tat alamıyorsunuz aksine tamamen gerilemeler oluyor 3 yıl önce neler neler yaparken şimdi sıfırdan kodlama yapmaya deli gibi eriniyorum. Tabi sadece konu kodlama değil. Bu konu hakkında neler neler yazabilirim aslında ama.. Boşver!

  Hepimize başarılar. Yolumuz açık olsun. 😉

 • 25 Eki 2018

  Ne olursa olsun bana göre kesinlikle HOME OFFİCE.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum