MySQL Veritabanı Üzerinde WordPress URL Değiştirme ve Güncelleme

Bir WordPress sitenizi yeni bir URL'ye taşıdığınız zaman MySQL veritabanında yer alan URL dizelerinin çeşitli MySQL veritabanı tablolarında değiştirilmesi veya güncellemesi gerekmektedir.

Bu yöntem sadece MySQL veritabanında çalışmaktadır. WordPress'te yer alan içe aktarma ve dışa aktarma yöntemlerinde işe yaramamaktadır. Tüm WordPress dosyalarını ve klasörlerini yeni yere aktarmak istiyorsanız bu dosyalara doğru yetkileri vermeli ve veritabanı değişikliğini gerçekleştirmelisiniz.

MySQL veritabanını kullanma konusunda tecrübeli değilseniz veya bir şeyleri bozacağını düşünüyorsanız bu yöntem yerine WP Migrate Pro eklentisini kullanabilirsiniz.

Yeni veritabanını seçtiğinizden, bazı SQL güncellemelerini yaptığınızdan ve tablolarda wp_options, wp_posts, wp_mostmeta değişikliklerini yaptığınızdan emin olmalısınız. Aşağıdaki kodu kullanarak eski ve yeni URL'leri değiştirmeyi başarabilirsiniz. Sonda herhangi bir eğik çizgi bırakmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda gerekliyse wp_ ön ek değerlerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Son olarak WordPress config dosyasını güncellemeli ve yeni veritabanının buraya yansımasını sağlamalısınız. WordPress config dosyasına wp-config.php kısmından ulaşabilirsiniz ve burada veritabaniismi, kullaniciadi, parola, gerekli olması halinde de host değerlerini değiştirmeniz gerekmektedir:

Artık her şeyin birbiriyle bağlantısı olması gerekmektedir. Çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Üzerinde Veritabanı Sorgu İstatistikleri Nasıl Görüntülenir? başlıklı makalemizde wordpress sayfa yüklenme süresi ve wordpress veritabanı sorgu sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum

 • 04 Nis 2019

  Veritabanı indirilir. Editörde açılır. Editörden Bul&Değiştir alanına gelinir. Eski URL ve Yeni URL değerleri ilgili yerlere yazılıp işlem yaptırılır. Sonra veritabanı tekrar yüklenir :))

  • Özlem Çimen
   04 Nis 2019

   :)) Dosya boyutu büyük olan veritabanlarında işe yarıyor 🙂

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum