"Software as a service" kelimelerinin İngilizce kısaltmasıdır. Hizmet ya da servislerin web browser aracılığı ile kullanıcıya ulaştırılması anlamına gelir. Yazılımlar internet tabanlıdır ve install edilmeye ihtiyaç duyulmaz.

Google'ın sunduğu servisler buna örnek olarak gösterilebilir. Google Drive, Google Docs, Google Excel, Google Business vb... Bu servislere web tarayıcılarınız üzerinden erişebilir; bilgisayarınızda word, excel gibi programlar olmasa bile içerik üretebilir, dosyalar üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

SaaS'ın Avantajları

Geleneksel yazılımlara göre, SaaS'ın avantajı maliyetleri düşürmesidir. Çünkü verileri depolamak için bir server bulundurmanıza gerek yoktur. Server olmadığı için; bunun bakımı, yedeklemesi gibi bireysel çözümler üretmezsiniz. Hizmet aldığınız SaaS firması bu işlerin hepsini sizin adınıza halleder. Ayrıca geleneksel yazılımlara göre kullanımı oldukça kolaydır.

Saas'ın Dezavantıjı gerçekten var mıdır bilmem ama, güvenlik sebebiyle bazı firmalar verileri kendi sunucularında bulundurmak isteyebilirler.  Bu durumda hizmet alacağınız firmayı çok iyi araştırmanız gerekir. Ayrıca bir firmadan farklı bir firmaya geçiş yapmak istediğinizde, firmaların veri transferi için export/import özelliklerinin var olduğundan emin olun.

Bugünlük bu kadar, sevgiler herkese.

Bir önceki yazımız olan HTML nedir? başlıklı makalemizde html ne işe yarar, html ne yapar ve html nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum