Herkese merhaba,
E-posta kampanyaları için, e-posta adreslerini arayıp toplayan pek çok yazılım kullanılır. E-posta adeslerini site üzerinde paylaşmak için de birçok nedenimiz vardır, ancak e-posta gelen kutusunun istenmeyen maillerle dolmasını da istemeyiz. Şimdi bu yazımda sizlere web sitelerinizde email adreslerinizi gösterebileceğiniz, ancak bu tür yazılımlara karşı da alabileceğiniz 5 farklı koruma yönteminden bahsedeceğim.

CSS ile sözde class (Pseudo Class) kullanarak engelleme

İlk uygulayacağımız, sözde class kullanarak engelleme yöntemi olacaktır. Bu, html dosyasında kod bulunmadan bir web sayfasında e-posta adresimizi görüntülememizi sağlayacaktır. Aynı zamanda email adresinizin mouse ile seçilip kopyalanmasına engel olacaktır.

See the Pen CSS ile Sözde Class (Pseudo Class) Kullanarak Engelleme by ozlem (@cimenozlem) on CodePen.0

Unicode ve yön kodlarını kullanarak metni ters çevirerek engelleme

Bir web sayfasında e-posta adresinizini gizlemeye yönelik başka bir CSS tabanlı yaklaşım, CSS'nin Unicode ve yön özelliklerini kullanmaktır. Bu örneğimizde e-posta adreslerimizi element içine tersten yazarak, CSS unicode-bidi ile düzenlemelerini yaptık.

See the Pen Unicode ve Yön Kodlarını Kullanarak Metni Ters Çevirerek Engelleme by ozlem (@cimenozlem) on CodePen.0

E-posta adresindeki karakterleri şifreleyerek engelleme

Bir web tarayıcısından, web sayfasındaki e-posta adresinizi gizlemenin en hızlı yollarından biri, e-posta adresinizin tüm karakterlerini kodlamaktır.

Bu çalışmada, diğer çalışmalardan farklı olarak bağlantı elementinin href="" özelliğine mailto: değeri verilmesidir. Bir linkleme etiketinin içinde olması bu e-posta adresini tıklanabilir hale getirir ve mailto, bilgisayarınıza e-posta programınızı başlatmasını ve bu e-posta adresini girmesini söyler.

E-posta adresimizdeki karakterleri şifrelemek için bir web sitesi kullanacağız. Bunun için Google'da email encoding diye aratıp herhangi site üzerinden email adresinizi şifreleyebilirsiniz.

See the Pen E-posta Adresindeki Karakterleri Şifreleyerek Engelleme by ozlem (@cimenozlem) on CodePen.0

Satır içi Javascript kullanarak engelleme 

Javascript, sayfa yüklendikten sonra HTML sayfasına bir e-posta eklemek için kullanılabilir. Web tarayıcıları sonuçlarını görmek için Javascript dosyalarını işleyemediğinden, bu yöntem e-posta adreslerinizi güvende tutmak için en etkili olanıdır.

See the Pen Satır İçi Javascript Kullanarak Engelleme by ozlem (@cimenozlem) on CodePen.0

Javascript ile bağlantıları saptayarak engelleme 

Bir önceki bölümde satır içi javascript kullanılarak e-posta adresimizi web sayfalarında nasıl gösterileceğine bakmıştık. Bu bölümde ise, öncelikle e-posta adresimizdeki bağlantıları düzenleyeceğiz. Arkasından bu bu bağlantıları arama ve eklemek için tekrar javascripti kullanacağız.

See the Pen Javascript ile Bağlantıları Saptayarak Engelleme by ozlem (@cimenozlem) on CodePen.0

 

Bir önceki yazımız olan Spam Trafik Nasıl Engellenir ? başlıklı makalemizde spam trafik engelleme ve spam trafik nasıl engellenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum