Web Tasarım Projelerinizde Kullanabileceğiniz Renk Paletleri

Bir önceki yazımda kullanabileceğiniz web tasarım araçlarını sıralamıştım. Bu yazımda ise, yine web tasarımcıların ya da web geliştiricilerin işine yarayacak renk paletlerini sıraladım. Sizinde kullandığınız farklı renk paleti uygulamaları varsa yorumlarınızla iletebilirsiniz.

Colourco

Kendi renk paletlerinizi oluşturmanıza ya da sitede var olan renk paletlerinden herhangi birini seçmenize izin verir. Eklediğiniz veya hazır renk paletlerinden herhangi bir renk örneğini kaldırabilir ya da tamamlayıcı bir renk seçebilirsiniz.

Material Palette

İki renk seçerek, hazır bir renk paleti oluşturma imkanı sağlar. Herhangi bir projeniz için, renk paletinden Hex renk kodunu kopyalarak çalışmalarınıza renk katabilirsiniz.

Adobe Color (Kuler)

Adobe Color, herhangi bir görsel rengini alabileceğiniz harika uygulamalar arasındadır. Aynı zamanda kullanıcıların oluşturmuş olduğu hazır renk paletleri ile projelerinizde sürekli kullanabileceğiniz kütüphane değerindedir. Otomatik paylaşımının yanı sıra, oluşturduğunuz sınırsız renk paletlerini Creative Cloud uygulamasında saklayabilirsiniz. Tek dezavantaj olarak, sık sık kiletlenmesi olarak düşünüyorum.

Coolors

Renk paletleri düzenleyip dışarıya görsel olarak aktarabileceğiniz uygulamalar arasındadır. Kendi kütüphanesinde bulunan renk paletleri ile de projelerinizde kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Color Hailpixel

Mouse hareketleriyle renkleri seçerek kendi renk paletinizi oluşturmanızı sağlar. Oluşturduğunuz renkleri RGB, HEX ve HSL değerlerini değiştirerek yeniden düzenleyebilirsiniz.

Coleure

Sağdaki panoya sevdiğiniz renkleri seçerek başka renklerle kendi renk paletlerinizi oluşturabilirsiniz. Şahsen bazı özel projelerde bu renk paleti aracından sıkça yararlanıyorum.

Design Seeds

Bu web sitesinde bulunan hazır renk paletleri, çekilen fotoğraflardan oluşturulmuştur.  Ayrıca RGB ve kategoriye göre renk paleti arama aracı bulunmaktadır.

Color Calculator

Bu uygulamada renk armonisine dayalı kendi paletlerinizi oluşturabilirsiniz.

ColourLovers

Belki de herkesin en çok kullandığı araçlar arasında ColourLovers. Yine burda ColourLovers topluluğu tarafında oluşturulmuş olan renk paletlerini inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tasarım Araçları # 02 - Freepik başlıklı makalemizde freepik, tasarım araçları ve ücretsiz tasarım araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum