WordPress İçin En İyi Hosting Firması Önerisi – SiteGround

SiteGround, WordPress tarafından tavsiye edilen en önemli web hosting / WordPress hosting firmalarından birisidir. Burası sunmuş olduğu üst düzey müşteri hizmetleri ve oldukça hızlı hosting planları ile bilinen bir yerdir. WordPress için özel olarak optimize edilmiş hosting hizmetleri size bir blog oluşturmak ve onu geliştirmek için sayısız imkan sunmaktadır. SiteGround incelemesini baştan sona okuyarak buranın sizin için uygun bir hosting firması olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SiteGround incelemesi kapsamında test edilmiş olan belirli noktalar vardır. Bu noktalar kısaca şu şekildedir:

 • Performans: Hız başarı için önemli bir kriterdir. Sitenizin SiteGround ile ne kadar hızlı yüklendiğini gözden geçirmelisiniz.
 • Güvenilirlik: Sitenizin herhangi bir sıkıntı yaşamadan 7/24 sürekli erişilebilir olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Müşteri Hizmetleri: Bir sorun yaşadığınız zaman müşteri hizmetleri konusunda beklediğiniz desteği alıp alamadığınızı gözden geçirmelisiniz.
 • Özellikler: Sitenizi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere ve araçlara sahip olup olmadığınıza bakmalısınız.
 • Fiyatlandırma: Hosting hizmetinin maliyetini gözden geçirmeli ve SiteGround hosting planları kapsamında tasarruf edip edemeyeceğinize göz atmalısınız.

Özetle belirtmek gerekirse SiteGround oldukça hızlı ve güvenilir bir web hosting / WordPress hosting firmasıdır. Hosting planları oldukça esnektir ve müşteri hizmetleri sektördeki en iyi müşteri hizmetlerinden birisidir. Bu nedenle SiteGround güvenle tercih edebileceğiniz en doğru adreslerden birisidir.

SiteGround Hakkında

SiteGround 2004 yılında kurulmuştur ve zaman içerisinde en iyi ve en bilinen hosting firmalarından birisine dönüşmüştür. Ana merkezleri Bulgaristan'ın Sofya ilçesinde yer almaktadır. Bugün firmanın 400'den fazla çalışanı bulunmaktadır ve SiteGround 500.000 alan adına hizmet sunmaktadır.

SiteGround Avantajları ve Dezavantajları

Her hosting firmasının avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bazı avantajlar var olan dezavantajları görmezden gelmenizi sağlayabilecektir. Ancak bazı dezavantajlar bireysel olarak ihtiyaçlarınız ile örtüşmeyeceği için bunları dikkatli bir biçimde incelemeniz gerekmektedir.

SiteGround kullanmaya karar vermeden önce mutlaka buranın avantajlarına ve dezavantajlarına göz atmalısınız.

Avantajlar

SiteGround firmasının dünyanın en iyi hosting firmalarından birisi olmasını sağlayan avantajları şu şekildedir.

 • Oldukça hızlı sunucular: SiteGround sunucularının tamamı hız için optimize edilmiştir. Tüm sunucular en son donanımlarla ve özel yazılımlarla desteklenerek sitenizin oldukça hızlı olması sağlanmaktadır.
 • Üst düzey müşteri hizmetleri: SiteGround müşteri hizmetleri oldukça iyidir. Telefon, canlı sohbet ve bilet sistemi üzerinden size 7/24 destek sunabilmektedirler.
 • Ücretsiz CDN ve SSL: SiteGround, isteğe bağlı olarak Cloudflare'ın CDN hizmetini ve Let's Encrpyt'in SSL sertifikasını ücretsiz olarak kurmaktadırlar.
 • Farklı sunucu konumları: SiteGround üç farklı bölgede veri merkezlerinde sahiptir. Kayıt sırasında bölge seçimi yaparak bulunduğunuz konuma en yakın veri merkezinden hizmet almayı tercih edebilirsiniz.

Dezavantajlar

Daha önce belirtildiği gibi her firmanın çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. SiteGround firmasının dezavantajları ise aşağıdaki şekildedir.

 • Kısıtlı depolama imkanı: SiteGround firmasının hosting planları sabit depolama imkanıyla gelmektedir. Depolama alanı oldukça fazla olsa bile siteniz çok büyüdükçe depolama alanı konusunda problem yaşamaya başlayabilirsiniz.
 • Aylık ödeme için kurulum ücreti: Eğer aylık faturalandırmayı tercih ederseniz SiteGround kurulum ücreti için 14.95 Dolar ücret talep etmektedir. Eğer daha uzun vadeli faturalandırma periyotlarını seçerseniz kurulum ücreti alınmamaktadır. Bu nedenle, 30 gün içerisinde para iade garantisi verdikleri için genelde daha uzun vadeli faturalandırma periyotları seçilmektedir.

SiteGround Performansı

Her ne kadar fiyat, bir hosting firmasını seçme konusunda çok önemli bir kriter olsa dahi performans üzerinde etkilerini görmeden buna net olarak karar veremezsiniz. Bu nedenle SiteGround'un performansını belirlemek için gerçekleştirilmiş olan testlere göz atamalısınız.

SiteGround Hız Testi Sonuçları

Hız oldukça önemli bir performans kriteridir ve nereden hizmet almayı seçerseniz seçin buna dikkat etmelisiniz. Hızlı bir sitenizin olmasını istiyorsanız performansa öncelik vermelisiniz. Çünkü sitenizin hızlı olması demek kullanıcı deneyiminin iyi ve SEO çalışmalarınızın değerli olmasını sağlayacaktır.

Sadece bir saniyelik gecikme dahi dönüşümlerde %7, sayfa görüntülenme değerinde %11 ve müşteri memnuniyetinde %16 oranında azalmaya neden olabilecektir.

SiteGround hız testi gerçekleştirilirken Pingdom'ın hız testi aracından faydalanılmıştır. Test edilecek sitede örnek içerikler kullanılmış ve böylece testin gerçekçi olması sağlanmıştır.

 • Performans Durumu: B Sınıfı - 88 Puan
 • Yüklenme Süresi: 649 milisaniye
 • Hız Durumu: Test Edilen Diğer Sitelerin %95'inden Daha Hızlı
 • Sayfa Boyutu: 326 kB
 • Sunucuya İletilen Talep: 14
 • Test Noktası: Avrupa

Pingdom'da elde edilen veriler bu şekilde olsa bile tek bir araca bağlı kalmak çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle sitenizin yükselen trafik değerlerine nasıl karışılık verdiğini gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Yapılan testlerde SiteGround hız durumunu çok ufak noktalarda yaşanan inişler ve çıkışlar haricinde korumayı başarmıştır. Bunun en büyük sebebi ise paylaşımlı bir sunucu seçmiş olmanız ve yoğunluğun olduğu dönemlerde sunucu imkanlarının diğer sitelerle eşit olarak paylaştırılmış olmasıdır.

Birçok hosting firması genel olarak sunucuya iletilen çok fazla sunucu talebi olması durumunda sunucuyu kısa süreli devre dışı bırakma yoluna gitmektedir. Bu durumda siteniz erişilemez hale gelmektedir. Yapılan testlerde SiteGround sunucularında bu tür bir durumun yaşanmadığı tespit edilmiştir. Siteniz çok ciddi yük altında olsa bile erişilebilir olmaya devam etmektedir.

SiteGround Sunucu Cevap Süresi

Sitenizin içeriği yüklenme süresi üzerinde çok ciddi etkiye sahiptir. Örneğin sitenizde yüksek çözünürlüğe sahip çok fazla görsel varsa bu durumda sitenizin açılış süresi çok fazla olabilecektir. Bu durumda sitenizde gerçekleştirilecek hız testleri pek anlamlı olmayacaktır. Sitenizin sayfa yüklenme süresini tek başına ele almak yerine sunucu cevap süresine odaklanmanız gerekmektedir. Bir başka ifadeyle sitenin sayfa içeriğini görmezden gelecek ve sadece sunucu cevap süresini kontrol edecek bir test gerçekleştirmelisiniz.

Yapılan testlerde SiteGround sunucularının cevap süresinin oldukça ideal olduğu saptanmıştır. Ancak sitenizin hedef kitlesi Japonya gibi bir yerde yer alıyorsa farklı alternatiflere yönelmeniz çok daha doğru olabilecektir.

SiteGround Hosting Planları ve Özellikleri

SiteGround paylaşımlı hosting, WordPress hosting, cloud hosting ve özel hosting şeklinde değişiklik göstermektedir. İlk defa bir site sahibi olacaksanız bu durumda paylaşımlı hosting planları sizin için yeterli olacaktır. Ancak kısa süre içerisinde büyüme gösterirse farklı planlara doğru yönelmeyi düşünebilirsiniz.

 • Paylaşımlı Hosting: Paylaşımlı hosting yeni siteler ve yeni başlayanlar için tavsiye edilmektedir. Düşük trafik değerine sahip siteler için bu seçenek oldukça idealdir. Bu planda sitenizin yer aldığı sunucunun imkanları aynı sunucuda yer alan diğer sitelerle paylaştırılmaktadır.
 • WordPress Hosting: Bu plan paylaşımlı hosting planının WordPress için optimize edilmiş halini göstermektedir. WordPress kullanma yoluna gidecekseniz optimize edilmiş bu planı kullanmanız çok daha doğru olacaktır.
 • Cloud Hosting: Cloud hosting planları paylaşım hosting planının biraz daha esnek versiyonudur. Bulut mimari üzerine kurulmuş olan sunucularda kaynaklar birden fazla sunucuya yetecek şekilde paylaştırılmaktadır. Büyüyen siteler, popüler siteler ve işletmeler için bu plan oldukça idealdir.
 • Özel Hosting: Özel hosting planları siteniz üzerinde tam kontrole sahip olmanız anlamına gelmektedir. Bu oldukça pahalı olmasına rağmen sitenize daha fazla güç sunabilmektedir. Bu planın tek eksiği site üzerinde kontrolü kendi başınıza gerçekleştirmek zorunda olmanızdır.
 • Kurumsal Hosting: Kurumsal hosting planı büyük işletmeler ve yüksek trafiğe sahip siteler için gereklidir. SiteGround ekibiyle iletişime geçtikten sonra ihtiyaçlarınıza en uygun seçimi bu şekilde yapmayı başarabilirsiniz.

SiteGround Paylaşımlı Hosting Planları

SiteGround tarafından sunulan paylaşımlı hosting planları yeni bir site açarken tercih etmeniz gereken en doğru seçimdir. Paylaşımlı planlar üç farklı seviyede ve üç farklı fiyatta karşınıza çıkabilmektedir.

 • StartUp: Bu plan tek bir site için kullanılabilecek bir plandır. Siteniz için 10GB depolama alanı sunulmakta ve siteniz yaklaşık olarak aylık 10.000 ziyaretçiyi karşılama potansiyeline sahip olmaktadır. Tek bir tıklama ile WordPress yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz kurulum, site transferi ve günlük yedeklemeler bu planın bir parçasıdır.
 • GrowBig: Bu plan çoklu site desteği sunmaktadır. Siteniz için 20GB depolama alanı sunulmakta ve siteniz yaklaşık olarak aylık 20.000 ziyaretçiyi karşılama potansiyeline sahip olmaktadır. Bir önceki planda yer alan tüm özelliklere ek olarak Super Cacher ve 1 yıllık ücretsiz SSL imkanlarından faydalanabilirsiniz.
 • GoGeek: Bu plan küçük e-ticaret siteleri için oldukça idealdir. Siteniz için 30GB depolama alanı sunulmakta ve siteniz yaklaşık olarak aylık 100.000 ziyaretçiyi karşılama potansiyeline sahip olmaktadır. Bir önceki planda yer alan tüm özelliklere ek olarak daha farklı gelişmiş özellikler kullanımınıza sunulmaktadır.

SiteGround Destek ve Müşteri Hizmetleri

SiteGround'un sunmuş olduğu müşteri hizmetlerinin kalitesini farklı bir hosting firmasında bulmanız çok mümkün değildir. SiteGround oldukça hızlı bir biçimde size destek olmaya çalışmakta ve problemlerinize çözüm bulabilmektedir.

Müşteri hizmetleri 7/24 destek sunmaktadır. Telefon, canlı sohbet veya bilet talebi üzerinden destek alabilmeniz mümkündür. Telefon ve canlı sohbet cevap süreleri oldukça hızlıdır. E-postalara verilecek olan ilk cevap yaklaşık 10 dakika içerisinde gelmektedir.

Kendi problemlerine kendileri çözüm üretebilecek olan kullanıcılar için SiteGround firmasının bilgi bankasında geniş kapsamlı bilgiler yer alabilmektedir. Burada yer alan videolardan, ekran görüntülerinden ve rehberlerden faydalanarak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

SiteGround Tercih Edilmeli Mi?

SiteGround incelemesi bu sorunun cevabını size vermiş olmalıdır. Eğer hızlı ve güvenilir bir hosting hizmeti alırken beklentiniz iyi bir müşteri desteği ise SiteGround sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Hemen hemen her bütçeye uygun olarak hosting planlarından birisini seçerek sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Tüm paylaşımlı hosting planlarında SSD depolama imkanı, kolay Let's Encrypt SSL ve CloudFlare CDN yapılandırmaları, tek tıkla WordPress kurulumu ve ücretsiz taşıma işlemi gibi özellikler yer almaktadır. Buna ek olarak, ilk defa site sahibi olacaksanız SiteGround'un müşteri hizmetlerinden destek alarak tüm işlemlerin kolay bir şekilde halledilmesini sağlayabilirsiniz.

Affiliate Linki: https://www.siteground.com/go/ozlem-cimen-affiliate

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Geliştiriciler için WP Hasty başlıklı makalemizde post type generator, wordpress meta box generator ve wp generator hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum