WordPress Temaları için Sabit Sidebar Eklentisi

Hemen hemen bütün WordPress temalarında kullanabileceğiniz WP Sticky Sidebar eklentisi, web sitenizin sidebar kısmını sabit hale getirir. Site içindeki kullanılabilirliği ve erişebilirliği arttırır. Bu nedenle de daha iyi bir bir tıklama oranı sağlar.

Eklenti ayarlarında bulunan Sticky Class girdisinde, #secondary elementi varsayılan olarak tanımlıdır. Eklentinin farklı tasarımlarda ya da temalarda çalışabilmesi için bu ayarın değiştirilmesi gerekir. Bu kısım önemli 🙂 Eğer sitenizde tanımlı olan sidebar alanının elementi farklı ise bunu değiştirmelisiniz. Aynı şekilde temadan temaya değişkenlik gösteren Container Class girdisini de değiştirmelisiniz. Sidebar konumunu belirlemek için ek üst kısma bağlı olarak ek margin kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

WP Sticky Sidebar eklentisi "#secondary" CSS id niteliğini kullanan tüm temalarda yüklendiği gibi kullanılabilmektedir. Bu id özellikle Twenty Sixteen, Twenty Fourteen, Twenty Twelve, Total, Flat Bootstrap ve bunlara benzer diğer temalarda kullanılmaktadır. Eklenti yerelleştirilerek tüm dillerde kullanılabilir hale getirilmiştir ve temanız responsive tasarıma sahip olduğu sürece responsive görünecektir.

Bir önceki yazımız olan Contact Form 7 Eklentisi ile Dosya Gönderimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde contact form 7 ile dosya gönderme ve contact form 7 ile resim gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum